Zielone ściana – awangarda i ekologia w parze

Od kilku lat ogrody wertykalne święcą triumfy popularności. Są świadectwem nowoczesnego podejścia architektury do ludzkich pragnień związanych z potrzebą kontaktu z naturą oraz doskonałym przykładem na to, iż zieleń doskonale uzupełnia przestrzeń nowoczesnych budynków pełnych stali i szkła. Obecnie większość nowo powstałych budynków starających się o certyfikację LEED bądź BREAM już na poziomie projektowym zawiera koncepcję budowy zielonej ściany. Natomiast administratorzy istniejących biurowców oraz budynków użyteczności publicznej, coraz częściej rozważają możliwość wprowadzenia tego typu rozwiązań. Dobrym przykładem jest np. Galeria Mokotów bądź centrum handlowe Arkadia w Warszawie. Powodem takiego stanu rzeczy jest długa lista bezapelacyjnych zalet płynących z instalacji zielonych ścian.

Na samym początku warto podkreślić, iż zielone ściany charakteryzują się niebanalnym wyglądem, który w dzisiejszych czasach jest świetną reklamą przykuwającą wzrok potencjalnych odbiorców. Tego typu rozwiązania bardzo często stosowane są w holu eleganckich biurowców gdzie zaraz po wejściu, bądź jeszcze przed wejściem dostrzec można tropikalną zieleń charakteryzującą się bogactwem kształtów oraz kolorów. Jednakże zielone ściany to nie tylko przestrzeń biurowa. Tego typu rozwiązania bardzo często stosuje się w miejscach w których liczy się każdy metr kwadratowy i bark jest potencjalnej przestrzeni na zieleń. Mowa tutaj oczywiście o restauracjach, kawiarniach centrach handlowych oraz fitness. Zieleń w tego typu miejscach sprawia iż chętniej zatrzymujemy się zamawiając filiżankę kawy, mały posiłek czy też sprawdzamy listę sklepów dostępnych w danym centrum. Jeżeli chodzi o centra fitness, rozwiązania te często występują przy miejscach w których ustawione są bieżnie – wypierając wiszące telewizory, w zamian pochłaniając CO2 oraz dostarczając potrzebny tlen.

Mówiąc o zielonych ścianach nie sposób nie wspomnieć o jednej z najważniejszych funkcji jaką spełniają – filtracja powietrza. W dzisiejszych czasach przeciętny mieszkaniec planety spędza około 90% czasu dobowego w pomieszczeniach zamkniętych, a co za tym idzie jest narażony na szereg różnego rodzaju zanieczyszczeń zarówno organicznych jak i nie organicznych. To właśnie dzięki zdolności roślin, zielone ściany spełniają funkcję olbrzymiego filtra powietrza, który po pierwsze usuwa zanieczyszczenia, po drugie nawilża powietrze nie powodując jednocześnie powstawania grzybów i pleśni. Po trzecie, potwierdzono licznymi publikacjami iż zieleń w pomieszczeniach przyczynia się do poprawy warunków przekładając się jednocześnie na lepsze samopoczucie, a w przypadku pomieszczeń biurowych na zwiększoną wydajność pracowników. Ponadto ogrody wertykalne rewelacyjnie wpływają na poprawę redukcji hałasu – rozpraszając go i częściowo pochłaniając a także przyczyniają się do zmniejszenia kosztów związanych z klimatyzacją.

Reasumując, zielone ściany są nowoczesną formą zagospodarowania przestrzeni, umożliwiającą wprowadzenie zieleni w miejsca potencjalnie niewykorzystane, dając tym samym 100% wykorzystanie przestrzeni. Przyczyniają się do poprawy otoczenia, zmieniając jego mikroklimat, a także redukują koszta związane z utrzymaniem budynku. Spełniają także funkcję edukacyjną oraz poprawiają samopoczucie.

W ofercie firmy Inner Garden znajdziecie Państwo rozwiązania dotyczące zielonych ścian. Serdecznie zapraszamy do współpracy oferując całą gamę rozwiązań.